Spis treści

Co to jest Consensus app i do czego służy?
Consensus to funkcjonalna wyszukiwarka informacji oparta na sztucznej inteligencji, która wykorzystuje w swoich wynikach wyłącznie badania naukowe. Działanie narzędzia wspomagane jest modelami językowymi (LLM) oraz specjalnie opracowanej technologii wyszukiwania (Vector search). Zasoby wiedzy używane przez Consensus obejmują ponad 200 milionów artykułów naukowych z niemal wszystkich dziedzin nauki. Serwis jest aktualizowany średnio raz w miesiącu.
Jak działa Consensus?
Podstawowe założenia
- Wprowadzamy zapytanie np. Czy słońce może powodować powstawanie raka skóry?
- Oprogramowanie przeszukuje posiadane zasoby i na podstawie zadanego pytania wyświetla listę odnalezionych badań naukowych dotyczących powiązań raka skóry i promieniowania słonecznego, sporządza krótką odpowiedź na pytanie, podsumowuje treść, wyciąga wnioski, publikuje odnośniki oraz generuje tzw. Miernik konsensusu (Consensus Meter).
- Możemy skorzystać z opcji filtrowania wyników i ograniczyć przeglądanie badań uwzględniając między innymi takie pozycje jak: rok i kraj powstania publikacji, metodologię, badania na ludziach/zwierzętach, wielkość próby, badanie randomizowane itp.
Przed przystąpieniem do wyszukiwania powinniśmy wybrać język w jakim chcemy zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi. W tym celu w prawym górnym rogu klikamy opcję „Manage account” -> Search settings (Language). Do wyboru otrzymujemy język polski oraz ponad 30 innych pozycji z całego świata. Zmiana języka dotyczy tylko i wyłącznie pytań i odpowiedzi. Cały interfejs, przyciski, filtry oraz inne opcje wyświetlane są w języku angielskim.
Omówienie wyników wyszukiwania
Po wprowadzeniu zapytania, aplikacja Consensus app zwraca jednocześnie cztery formy odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę fakt, że nie zawsze otrzymamy wszystkie cztery pozycje. Struktura wyników uzależniona jest bowiem od sposobu w jaki sformułujemy pytanie oraz zaznaczenia opcji Pro .
Przy omawianiu poszczególnych form odpowiedzi, skorzystamy z naszego przykładowego pytania: Czy słońce może powodować powstawanie raka skóry?
Pierwszy możliwy wynik jaki otrzymujemy to:
1) Miernik konsensusu
To procentowy wykres określający ile badań potwierdza lub uprawdopodabnia to, że słońce może powodować raka skóry, a ile badań temu zaprzecza. Żeby wykres wyświetlił się w wynikach wyszukiwania konieczne jest sformułowanie pytania w taki sposób żeby odpowiedź mogła zabrzmieć tak lub nie. W tym celu najprościej użyć przedrostka „czy” np. Czy słońce może powodować powstawanie raka skóry?

Powyższy obrazek przedstawia miernik konsensusu, według którego do analizy użyto 15 publikacji naukowych:
- 100% z tych badań potwierdza, że słońce może powodować raka skóry
- 0% badań określa to jako prawdopodobne (możliwe)
- 0% badań zaprzecza temu, że słońce powoduje raka skóry
2) Streszczenie, podsumowanie i kluczowe wnioski z badań
Kolejną pozycją w wynikach jest podsumowanie badań, odpowiedź na tytułowe pytanie oraz kluczowe wnioski z badań (wraz z odsyłaczami). W opisywanym przez nas przypadku treść podsumowania brzmi następująco: Ekspozycja na promieniowanie słoneczne, a zwłaszcza na promieniowanie UV, jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka skóry. Promieniowanie UV powoduje uszkodzenia DNA i mutacje, które mogą prowadzić do różnych typów raka skóry, w tym BCC, SCC i czerniaka. Osoby o jasnej karnacji i te, które często przebywają na słońcu, są szczególnie narażone.
3) Lista wszystkich odnalezionych badań
Wyszukiwarka Consensus app wyświetla odszukane publikacje naukowe udostępniając ich tytuł, krótki opis, autora, źródło, rok powstania, populację, wielkość próbki, metody i wyniki. Dzięki opcji Eksportuj istnieje możliwość pobrania zbiorczych wyników do jednego pliku .CSV lub .RIS.

4) Dodatkowe opracowanie
Jeśli chcemy aby Consensus app wygenerował dodatkowe opracowanie dotyczące badanego zagadnienia (np. wypisz metody ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem, porównaj ze sobą osoby z jasną i ciemną karnacją itp.), uruchamiany zostaje Copilot oparty na modelu GPT-4 OpenAI (duży model językowy), który opracowuje odpowiedź. Całość tekstu wzbogacona zostaje w odnośniki (przypisy) do poszczególnych publikacji naukowych, więc oprogramowanie cały czas opiera się na rzeczowych danych.
Sposoby zadawania pytań
- Na samym początku przygody z Consensus app warto poeksperymentować z pojedynczymi słowami np. awokado. W odpowiedzi otrzymamy badania, które skupiały się na analizowaniu właśnie tego owocu w różnych kontekstach np. Spożywanie awokado a elastyczność i jędrność skóry u kobiet.
- Innym sposobem jest łączenie dwóch lub więcej interesujących wyrażeń np. Magnez i sen. W odpowiedzi uzyskamy listę publikacji naukowych, które badały na przykład związki między stosowaniem magnezu, a jakością snu.
- Trzecia forma pytań to pytania, na które można odpowiedzieć tak lub nie, np. Czy brak snu zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera? W takim przypadku uzyskamy wszystkie formy odpowiedzi czyli: miernik konsensusu, streszczenie, badania naukowe oraz artykuł copilot.
- Kolejną metodą jest zadawanie pytań w formie np. jak, jaki, dlaczego, ile itp.
Wersja darmowa i płatna
Free
- 10 analiz Pro opartych na GPT-4
- 10 migawek z badań
- 10 dodatkowych zapytań
- 10 zakładek i 1 lista niestandardowa
- Nieograniczone przeszukiwanie ponad 200 milionów artykułów naukowych
- Nieograniczone wskaźniki jakości badań
- Limit odnawiany co miesiąc
Cena: bezpłatny
Premium
- Nieograniczone analizy Pro oparte na GPT-4
- Nieograniczone migawki z badań
- Nieograniczona liczba dodatkowych zapytań
- Nieograniczone zakładki
- Nieograniczone listy niestandardowe
- Regularnie dodawane nowe funkcje i aktualizacje
Cena:
11,99 USD za miesiąc (płatne miesięcznie)
8,99 USD za miesiąc (płatne za cały rok z góry)
Wypróbuj Consensus app
Wystarczy wejść na stronę consensus.app
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Z jakich źródeł pochodzą prace i badania naukowe używane przez Consensus app?
Obecne zasoby informacji pobierane są z bazy danych Semantic Scholar (narzędzie badawcze do literatury naukowej oparte na sztucznej inteligencji).
Jakie dziedziny nauki obejmują publikacje używane przez Consensus app?
biologia, biznes, chemia, edukacja, ekonomia, fizyka, geografia, geologia, historia, informatyka, inżynieria, inżynieria materiałowa, językoznawstwo, matematyka, medycyna, nauka o środowisku, nauki rolnicze i żywnościowe, filozofia, politologia, prawo, psychologia, socjologia, sztuka
Czy jest jakaś różnica w jakości wyników pomiędzy obsługą w języku polskim a angielskim?
Zdecydowana większość publikacji naukowych wydawana jest w języku angielskim. Sztuczna inteligencja bardzo dobrze radzi sobie z tłumaczeniem tekstu, ale nie robi tego ze stuprocentową poprawnością. Jeśli zatem zależy nam na wzorowych efektach, powinniśmy korzystać z Consenus.app w języku angielskim.